2021hhallissey
2021hhallissey 2021hhallissey
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

which is the better buy $10 for 2 pounds or $6 for 1 pound

Respuesta :

offguard
offguard offguard
  • 02-01-2019

$10 for 2 pounds is equal to $5 for 1 pound. If you want to save money, the better buy would be $10 for 1 pound since you spend less money but still get the same object.


If you don't want to save money, $6 for 1 pound is the better buy.


Answer Link
CloutAnswers
CloutAnswers CloutAnswers
  • 02-01-2019

Answer:

The better buy would be $10 for 2 pounds.

Step-by-step explanation:

$10 for 2 pounds would be a better buy because if you divide 10 and 2 you get $5 per pound. But when you divide 6 and 1 you get 6 meaning $6 a pound. You always want the cheaper option.

Answer Link

Otras preguntas

Plz explain this one I'm in hurry
Why are there so few accounts written by slaves before the civil war
Which set of symptoms describes the short affects of amphetamines
What is the mass of: 5.00 x 10^-2 mol CuCl2
which word best replaces the underlined word in the following sentence?
How put a number as a percentage
NEED HELP NOW URGENT!!! PLEASE!!! WILL MRK BRAINLIEST!!! Which equation represents a proportional relationship? A. y = 4x + 3 B. y = -2/x C. y = 2 (x + 1) D. y
What might he ask if he wants to learn about static
WILL GIVE BRAILIEST!!!!!!!!!! PLEASEEEEEEE HELPP ME I DONT KNOW WHAT IM DOING :O Authors writing a biography may use a(n) _____ to make a comparison that gives
Given that kb for c6h5nh2 is 1.7 × 10-9 at 25 °c, what is the value of ka for c6h5nh3 at 25 °c?