lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a triangular park is (16x + 3) feet. Two of the sides are 5x - 1 and 2x + 5. What is the missing length?
Mike borrowed a sum of rs 9450 for 5 years at a rate of 6% per year. calculate the total amount that he had to pay.
Write a letter to your friend who residue abroad on your plan to futher study in his country and state reasons for your plan
¿Cómo reaccionó Inés cuando Makenna lloro?
EASY IF YK SPANISH plz help
According to the text, which type of cry is not distinctive and can occur when the baby is hungry or lonely, has wet or soiled diapers, or is tired or uncomfort
angle DAC= angle BAD what is the length of side bd round to one decimal place
what is 5+9 brainliest
What was a criticism of the USA Patriot Act when first enacted?
GUYS QUICK! what is the surface area of a sphere that has a radius of 5 cm