mywa mywa
  • 02-03-2019
  • Mathematics
contestada

If 3kg of beans cost $1.50, how much does two kg cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Find the cost per kg

1.50 / 3 = $0.50

Multiply this by 2 to find the cost for 2kg

0.5 x 2 = 1

It would cost $1

✽

➶ Hope This Helps You

➶ Good Luck

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
STEINKING STEINKING
  • 02-03-2019

Since, 3KG of beans cost $1.50

1.50 ÷ 3 = .50

.50 × 2KG

is $1

Answer: $1

Answer Link

Otras preguntas

A bicycle tire has a diameter of 62 cm What is the distance the bicycle tire travels in 10 revolutions? Round your answer to the nearest cm
Which is a description of the polygon
10d - 22 + 6d = 12d + 10
In order for the states to receive an amendment for consideration, ________ of each House of Congress has to approve it.
What evidence from the text tells you the kumu hula is stern?
40 POINTS!!! NEED GOOD ANSWERS!!! What is the correct definition of conflict? A. A disagreement between people with opposing viewpoints. B. A negative a
How do u do 3 and 4?
the set of all points in a plane that are equidistant from two points is an
z - 3( z + 2 ) = -6 - 2z
HELP! AND PLS EXPLAIN! Name the point. Write the result in the form a + bi.