yungnoaweo7866 yungnoaweo7866
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Sore ABC sells 8 lbs of oranges for $6.00. Store XYZ sells 14lbs of oranges for $11.20. Which store is less expensive and by how much per pound?

Respuesta :

MsHamel
MsHamel MsHamel
  • 04-03-2019

Answer:

Store ABC is less expensive by $0.05 per pound

Step-by-step explanation:

Find the cost per pound for each store.

1. Store ABC - divide $6 by 8lbs = .75 per pound

2. Store XYZ - divide $11.20 by 14 lbs = .80 per pound

Find the difference.

.80 - .75 = .05

Answer Link

Otras preguntas

how do you write 32,005,008 in two forms
why did some members of congress oppose lincoln ten percent plan?
What variable does the scientist change in an experiment?
identify at least three different types of clinics
Which statements describe factors that led to the decline and defeat of the Aztec Empire? Choose all answers that are correct. A. The Aztecs had never seen stee
What is the value of the 6 in 106534?
i need help with this cuestión n+10=23
3 hundreds + 7 hundreds in standard form
Which shape describes a paragraph with no stated topic sentence?
What religions of the world had Europeans explored by late 1700