personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

Explain one way that ethnic groups in the US and Canada are similar in one way that they are different
Cells of a multicellular organism are specialized. What does this statement mean? Cells of a multicellular organism are specialized because they have a comple
Patty had $110.28 un receipts and $75.52 un expenses.What was her profit?
What percent of 45 is 72?
List all the nouns, both common and proper, in the order in which they appear in the sentence. When Naomi decided to leave Moab, her daughters-in-law went with
When two fractions are between 0 and half how do you know which fraction is greater explain
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
Why is being able to amend the Constitution important?
Please Explain This Function out for me :) f(s) =10 (s-65)+75
What plate is the largest and what plate is the smallest