djmegafreeze
djmegafreeze djmegafreeze
  • 03-05-2019
  • Mathematics
contestada

sammy earns $18.50 in two hours of work at this rate how much will he earn for 7 hours of work

Respuesta :

greenjeeper88
greenjeeper88 greenjeeper88
  • 03-05-2019

Please mark me as brainliest if this answer is correct and nobody tops it.

So, 18.50/2 = 9.25, so you can just multiply 9.25 by 7

9.25 · 7 = 64.75.

So Sammy earned $64.75, hope she buys something nice for herself with it. :)

Answer Link

Otras preguntas

The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
Compare the line passing through the points (-2,-9) and (4, 6) with the line given by the equation y = 2/5x -4. A) they have the same slope B) they have the sam
Match the term with the appropriate definitions. 1. netiquette exchange of information the person or people who will read 2. audience your message anything that
HELPPPPPP PLEASEEEEEe
Can someone help me
What/who is the subject here? The girl who loves to touch the rear of the plane is jailed today.
Write the equation of the line that passes through (4, -8) and is parallel to the line y = -2x - 13.​
For trapezoid JKLM, A and B are midpoints of the legs. Find AB. Question 3 options: 29 20 59 58
Write a sentence about a real-life situation that matches the equation |-29|=29.
Which statements accurately differentiate between dark matter and dark energy? Select the two correct answers.a)Dark energy is the cause of the acceleration of