bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per cup?

Respuesta :

coltbergstrom coltbergstrom
  • 04-06-2019

Answer:

0.41 per cup

Step-by-step explanation:

in 3 gallons of liquid is 48 cups so 19.68 and divide by 48 so 19.68/48=0.41

Answer Link
goldengalcupcakes1 goldengalcupcakes1
  • 04-06-2019

Answer:

$0.41 per cup

Step-by-step explanation:

there are 16 cups in a gallon

after that multiply 16 times 3 which would be 48

Now divide $19.68 divided by 48

check---

0.41 times 48 = 19.68

Answer Link

Otras preguntas

could you tell me what is an embryo?
you are planting a rectangle garden. it is 5 feet longer than 3 times its width. the area of the garden is 250 feet. find the dimensions
Simplify (2x + 3)(x – 4) = ?
If y^8 = 4 and y^7 = 3/x, what is the value of y in terms of x? (A) 4x/3 (B) 3x/4 (C) 4/x (D) x/4 (E) 12/x
At Jones College, there are a total of 100 students. If 30 of the students have cars on campus, and 50 have bicycles, and 20 have both cars and bicycles, then h
what are vertically opposite angles
How do I Stargaze? Please help :)
what are the 2 types of behavioral responses??
7 facts about water of southwest region
70-q-q-2q=80 We'll this is confusing