bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

5 pounds of birdseed cost $10.40. What is the price per ounce ?

Respuesta :

aguilerapablo03
aguilerapablo03 aguilerapablo03
  • 04-06-2019

$0.13 per ounce.  5 pounds of birdseed cost $10.40, then the price per ounce is $0.13.

The easiest way to solve this problem is using arithmetic operations and unit conversion.

We have to calculate the price per pound. Let's divide $10.40 by 5 pounds.

10.40/5 = 2.08

The price per pound is $2.08

To calculate the price per ounce, with 1 pound = 16 ounces. Let's divide $2.08 by 16 ounces.

2.08/16 = 0.13

The price per ounce is $0.13

Answer Link

Otras preguntas

What is 0.03703704 as a fraction
Does any body know 2v+7=3
{3x+8y=17 {-2x+9y=3 What is the answer and how do you solve the problem
Factorise fully. X^2 +6x+5
what is the general name for policies that affect the welfare, or well-being, of the people
Energy from hot magma is called ____.
AC, DF, and GI are parallel. Use the figure to complete the proportion.BEADJBBC
Algebra 1. i just need help with understanding multiple step equations like...72+4-14d=36 ???? D=????
An oil tanker empties at 3.5 gallons per minute. Convert this rate to cups per second. Round to the nearest tenth.
describe an advance in technology that makes life more enjoyable. what discoveries contribute to this technology?