bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Sue needs 2 1/3 cups of flour for a batch of cookies. How many complete batches can she make with 10 cups of flour?
what is 3,197,485,026 in expanded form
a snowbarder decends a 12000-ft hill in 3min. hat is the mean change in evlevation per min.
what is 6.88 if rounded to the nearest hundredth
What is 216.231 each decimal in words
A paragraph about physical description with justified opinions
Please help me on these questions, Thanks  29. Express six and three-fifths as an improper fraction.  30. Find the improper fraction that is equivalent to eight
is -4 5/12 a rational or irrational number?
69/11 in a mixed number
What is the term utilized when union workers refuse to work due to contractual disagreements