swetap79 swetap79
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

write the rate and the unit rate: 5 oranges for $1.00

Respuesta :

Aletoma
Aletoma Aletoma
  • 04-09-2019

An apple brother haha
Answer Link
InLoveWithPugs
InLoveWithPugs InLoveWithPugs
  • 04-09-2019

Answer:

5 oranges per dollar is the rate

The unit rate is 20 cents per orange or $0.20 per orange.

Step-by-step explanation:

Write the rate and the unit rate: 5 oranges for $1.00

5 oranges per dollar is the rate

To find the unit rate, we must make it so that we are finding the price for one orange.

To do this, we must divide 5 by 5 and $1.00 by 5.

5/5 = 1

1.00/5 = .20

The unit rate is 20 cents per orange or $0.20 per orange.

Answer Link

Otras preguntas

0.59 write the decimals in expanded form
how do I write 0.632 in two different forms
The largest ethnic group in Nepal are the Bhote. true or false
What are four physical properties of an orange.
suma a trei numere este 3932/Primul numar este cu 1330mai mare decat al doilea si cu 1740mai mare decat al treilea determinati cele trei numere vreau rezolvar
what is 33 %of what number is 1.45
What causes a rockslide the quick movement of rocks down a slope ? Science
Were the Wichita nomadic?
this is science they just dont have the subject buy anyways describe interactions you have with the environment that you depend on to meet your basic needs   ho
What's a word that means the opposite of shrieked?