sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Nearsightedness is corrected with lenses.
Calcium-45 has a half-life of 162.7 days. If four half-lives have elapsed, how much time has passed?
a car can travel 300 miles on 10 gallons of gas
a jar of natural peanut butter normally costs $4.00.Today it's on sale for 3.60. What is the percentage of this discount? a. 10%b. 111%c. 90%d. 4%
9,000,000 in scientific notation
studying mathematics in the night is better than the morning study and why? give me your opinion please share it with me i'm thinking to study math at night but
How many solar systems are in the Milky Way Galaxy?
The sum of two consecutive integers is at least 185. what is the smaller of the two integers? enter your answer in the box.
who is the protagonist in "the battle with the dragon"
what is 899.16 divid150?