gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Hotels and motels that are part of a ________ share a centralized reservation system and a common image, logo or advertising slogan.
NEED HELP ASAP What is the value of the expression 2 to the power of 2 + 8 to the power of 2 ÷ 2 to the power of 2? 8 10 17 20
A nurse is teaching staff about endocarditis. which information should the nurse include? inflammatory cells have difficulty limiting the colonization of microo
Philippe: Bonjour. Ça va? Toi: Philippe: Quel âge as-tu? Toi: Philippe: As-tu une petite ou grande famille? Toi: Philippe: Aimes-tu avoir des devoirs? Toi
Could I have help to find x?
What is the purpose of import quotas?
Natalie’s son was recently diagnosed as autistic, so she is searching the internet for information about the disorder. she discovers websites and blogs where pa
Check My Grammar:Question:Using Spanish resources, research a famous historical figure from a Spanish-speaking country.  You may consider finding information on
How did Jan Matzeliger change the shoemaking industry in the 1800s? I know C is an incorrect answer. A. Stitching shoes was laborious, so Matzeliger invented t
How can the reader discover what influences Paul’s viewpoint in The Land?