ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

what are some forms of self harm​
A negatively charged plastic comb is brought close to, but does not touch, a small piece of paper. If the comb and the paper are attracted to each other the cha
Consider the equation - 3x2 + 27x - 63 = 0. What is the discriminant of the equation?
Find the distance between the two points in simplest radical form. (8, 2) and (0, -3)
PLEASE EXPLAIN Why is the unit in volume measured with units cubed instead of units squared?
Write down a few ideas you can include in your journal. Remember to include ideas about story elements and point of view.
The length is :____meters and the width is____meters.
How do I solve this problem? Also, shouldn't the answer be square root 61 because you do 5^2+6^2=c^2?
Help with french question
hello me again, answer this question, please show work