pppperrrllaaa
pppperrrllaaa pppperrrllaaa
  • 01-11-2019
  • Mathematics
contestada

It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent

Respuesta :

DarcySea DarcySea
  • 06-11-2019

Answer:

Unit rate is $ 2.50. It represents the cost of one pound of birdseed.

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

Unit rate is the rate of one pound of birdseed.

∵ Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

∴ Cost of 1 pound of birdseed = [tex]\frac{1.25}{\frac{1}{2} }=1.25\times 2= \$\textrm{ } 2.50[/tex]

Therefore, the unit rate is $ 2.50 and it represents the cost of one pound of birdseed.

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O