kennedy3644
kennedy3644 kennedy3644
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

each of 6 students ate 2/5 of a candy bar.how many candy bars were eaten in all?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2019

Answer:

2 and 2/5 candy bars

Step-by-step explanation:

To figure this out, simply add the fractions together 6 times or multiply 2/5 by 6.

(2/5)(6/1)

Multiply the numerator

2*6=12

Multiply the denominator

5*1=5

so the answer is 12/5 or 2 and 2/5 candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

A package of 4 pairs of insulated socks costs $21.96. What is the unit price of the pairs of socks? The unit price is $ per pair of socks.
3. What are all the factors of 12? a. 12, 24, 36 b. 1, 2, 4, 6, 12 c. 12, 24, 36, 48 d. 1, 2, 3, 4, 6, 12​
identify four causes of lack of basic servises​
how do you think khanyi's relationship with her mother has been affected by the role that khanyi has to play
invertebrates and fish that eat dead organic matter will be most abundant in the of freshwater lakes.
Which of the following organs is a part of the lower respiratory tract? O pharynx O trachea O nasal cavity O paranasal sinuses
Don is thinking of borrowing $10,000 from Hancock Whitney Bank. He promises Hancock Whitney cash flows of $5,000 every year for the next three years. If Hancock
to what is wax suspectible​
Changes in gross domestic product result in:
The layers of the Earth are described by their composition but not their mechanical properties. True or false answer is false edgen 2022