hardemonwendell hardemonwendell
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

if john can buy 8 liters of soft drinks at the store for $6.40 how much does it cost to buy 12 liters​

Respuesta :

spark10 spark10
  • 01-12-2019

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

first figure out cost for 1 liter.

6.40 / 8 = 0.80

1 liter = $0.80

12 * 0.80 = 9.60

12 liter = $9.60

Answer Link
kaykay3474 kaykay3474
  • 01-12-2019
It’s $9.60 your welcome
Answer Link

Otras preguntas

find the inverse of the function f(x) =4x+6
What does an accident of nature mean
You decide to add up all the work you did yesterday. If you accomplished 10,000 newton·meters of work yesterday, how much work did you do in units of joules?
Alexander the Great’s empire was eventually divided up into _____ powerful kingdoms.
how many forms of the supreme god are there in the hindu triumvirate
A story using french language
What is 663 rounded to the nearest ten and hundred?
What times 3 equals 62
Is 7/8 closer to 0,1,2, or 3
About how many individuals were members of scouting organizations in 2011 worldwide?