abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the least important aspect of a work to examine when evaluating an argument? the consistency and clarity of the message the length of
please help simplify these three math questions!
choose the equation of the vertical line passing through the point (−4, 2). y = −4 x = −4 y = 2 x = 2
What is the fifth term of the geometric sequence a1=120, a2=36, a3=10.8, a6=0.2916?
Identify the nation that exerted imperial control over India, impacting their language and religious beliefs.
the difference of 8 and the product of 6 and n?
which of the following is not an example of matter? a) air b) heat c) smoke d) water vapor
What is the area of the circle shown if the area of the shaded sector is approximately 7.5 cm2? (Points : 1) 45 cm2 75 cm2 90 cm2
How did the Federalists secure support for the new constitution? They explained why it was necessary to keep the states subservient to the federal government.
What is the average mass of a single sulfur atom in grams