Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

As other children in his school line up for lunch on the first day of kindergarten, ben demands to be at the beginning of the line. he is most likely receiving
The air that we breathe is actually a mixture of several gases. of those involved, which is the third most abundant component of the mixture?
Elliot's kitchen, a small diner chain in indianapolis, expanded by purchasing four existing stores. one of the stores was located in a lower-class community unl
use the table of integrals to solve integral: cos(x)/ sin^2-81 dx
Which is an organic compound?
Which type of theorist would be most likely to view language development as a combination of nature and nurture factors?
I need someone to tell me Is my answer right or wrong
Which statement concerning protein synthesis in cells is most accurate?
Suppose a railroad rail is 6 kilometers and it expands on a hot day by 10 centimeters in length. Approximately how many meters would the center of the rail rise
Which of the following can tell can you that a tiger and a lion are different species? They have different colors. They can mate. Their offspring are infertile.