Toluwanimi Toluwanimi
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

A trader bought 3 dozens of milk for #1,008.00.He sold each at #35.00.calculate his profit.​

Respuesta :

runchi runchi
  • 02-01-2020

1 piece=3*12

=36

sp=36*35

=1260

profit=s.p-c.p

=1260-1008

=rs.252

Answer Link

Otras preguntas

What would you use to describe blue in this sentence Blue sounds like..
What is the value of -44? Please help
Hi, can you guys please help me. Can you guys write a descriptive paragraph about a grocery store? Like describing it specifically, describing a grocery stor
When must a notice of use and disclosure be provided? a. no later than the date of first service delivery b. before treatment is terminated c. upon request o
Ayúdeme es para mañana
Which question is being asked in this story problem? Gunther has a collection of stamps and butterflies. He has a total of 80 stamps and butterflies combined.
Joannie is at the store buying treats for a Halloween party. she buys 116 kilograms of candy for $649.60. what is the unit rate for the candy in $/kilogram? h
What was the most important pull factor for immigrants to colonial america was?
How did Americans and Native Americans interact?
30 min before test please help !!numbers 13 and 14