jcauwels
jcauwels jcauwels
  • 04-01-2020
  • Mathematics
contestada

13 gallons of gas cost $24.31 what is the cost per gallon

Respuesta :

roundadworthy
roundadworthy roundadworthy
  • 04-01-2020

Answer:

The cost per gallon is US$ 1.87

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:

Number of gallons of gas = 13

Cost of the gallons of gas = US$ 24.31

2. What is the cost per gallon?

Cost per gallon = Cost of the gallons of gas/Number of gallons of gas

Replacing with the real values, we have:

Cost per gallon = 24.31/13

Cost per gallon = 1.87

The cost per gallon is US$ 1.87

Answer Link

Otras preguntas

what is rule of law​
What is breathing ?​
the lowest common multiple of two numbers is 91 and the sum of the rwo numbers is 20, what are the two numbers
Anong pangyayari sa ikalawang digmaang pandaigdig
A 1.40-kg block is on a frictionless, 30 ∘ inclined plane. The block is attached to a spring (k = 40.0 N/m ) that is fixed to a wall at the bottom of the inclin
help plisssss(no entiendo)​
225 students appeared at an examination. Among them, the ratio of the number of students who passed in the first and in the second division were 4.5. If 25 stud
pls help beestar is not fun
if C{1,2} and D={4,5,6}, find C×D by tabulation method. i need for exam​
what are the challenges you have faced in communicating with others?​