Carol11S
Carol11S Carol11S
  • 04-01-2020
  • Mathematics
contestada

Jade uses 8 cups of flour to make 24 muffins at that rate how much flour will it take to make 30 muffins

Respuesta :

angel239glo18
angel239glo18 angel239glo18
  • 04-01-2020

Answer:

10 cups

Step-by-step explanation:

First, we need to find the unit rate. 24/8 equals to 3. 3 is the amount of flour per cupcake. 24 + 3= 27 + 3= 30. You added twice to get to 30. 8+2=10

Answer Link

Otras preguntas

A water heater uses a resistor of 16 Ω to boil water. The heater is connected to a 240 V power source. If the heater is used for 2 hours a day, calculate the co
Identify the median and IQR of the data set below.20222426283032Your answerWhich dota
Tony used a photocopier to dilate the design for a monorail track system. The figure below shows the design and its photocopy:The ratio of CD:GH is 2:3. What is
-8-2y=10Hi I'm having a lot of trouble with problems like these.First when I go to solve this how do I know whether to add or subtract the -8 from the 10 or the
Below is a sample space for a family with 3 children. BGG stands for the oldest child being a boy, the middle child a girl, and the youngest a girl. Use
4-Which turkey is the better deal? * Sarah Lee Turkey $6.58 per lb O Butterball Turkey $11.16 for 2 lbs 4b-What is the Unit Price for the better deal? Round to
writing exponential functions (4, 112/81), (-1, 21/2)
Name all sets of numbers to which each real number belongs: -7.2
Which of the equations is the correct representation of the following word problem?A student has two grades of 80 and 90. What grade must the students make on t
equivalent expression for 20x