alysemartin552 alysemartin552
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Lydia decides to provide cheddar cheese for the competition. She buys 4.2 kilograms for 39.90. She estimates the cost of 1 kilogram of cheese to be $1. Is her estimate reasonable?

Respuesta :

dedruck
dedruck dedruck
  • 04-02-2020
no, her estimate is closer to 1 kilo of cheese being $10
Answer Link

Otras preguntas

The foundation for all of the functions of management is
help pls i'll give brainliest and 20 pts just help
What is the measure of gef
Which of the following scenarios MUST represent two independent events? P(blue) = 20%, P(green) = 60%, P(blue and green) = 13% P(blue) = 40%, P(green) = 30%, P(
What is the median of the data displayed in this box-and-whisker plot? OPTIONS 84.0 99.5 113.0 143.0
help me plsss i need to do it fast 12 min left help me pls
What method would a scientist use to learn about the number of individuals of a field of strawberry plants?
Find the value of xx =
Hey this is math algebra can u guys help?
Someone please help me I don’t understand this