tykiamckinney4 tykiamckinney4
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

If I paid 3.00 for 2 chocolate bars how much would i pay for 6,700?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
First we need to find the cost per chocolate bar aka the unit rate per chocolate bar

We start by taking 3$ and dividing it by 2 which gives us a total of 1.50$ each per chocolate bar

Now that we know that our unit rate is 1.50$ per bar we then do 1.50$ times 6,700 which gives us a total of 10,050$

This means that our answer is 10,050$ meaning you paid 10,050$ for 6,700 chocolate bars
Answer Link

Otras preguntas

If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?