janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. Why do you think he did it? It is obvious that Schindler risked his life to save the Jews. Did he do it out of empathy, impulse, self-interest, influence? Wh
what are 3 things you can learn about ancient rome
What is the measure of angle ACB? (geometry)
In your opinion, is there anything Americans can do, either as individuals or collectively, to help relieve tensions? Or do you think escalating divisions are i
Find the Surface Area of the prism please
Fiona found 47 pens for $3. Please help Fiona by figuring out the ratio. (round to 2 decimal places) A. $1.57 per pen B. $15.67 per pen C. $15.67 pens per dolla
Heroes vs. Villains Write-up You will select a person from WWII and argue how they were both a hero in their countries and a villain to the nations they were
what caused our solar system to form by pulling together gases and dust in a nebula?​
cricket is played in Australia, is this sentence passive or active voice?​
What would occur if the anthers were removed from a flower?.