askyhacooks20045j askyhacooks20045j
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-foot piece of copper wire costs $24.60. What is the price per inch?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2020

Answer: 41 cents

Step-by-step explanation:

$24.6/60inches=.41 cents

5*12=60in

Answer Link
paigereed15
paigereed15 paigereed15
  • 03-03-2020
41 cents because 5 feet is 60 inches and 60 goes into $24.60 .41 times
Answer Link

Otras preguntas

If the process illustrated in the diagram is interrupted by a chemical at point X, there would be an immediate effect on the release of (1) chlorophyll (2
A sample in which each member of the universe has an equal chance of being included
When do we use la le and les in french
What is the smallest four digit odd number you can make
What's to you hear, when hear we are going to learning "map skills"???
What is 0.1 times 30
is hair mousse a solied liqued or a gas and why ?
What is the unit rate of $46 for 5 toys
List four physical properties of a glass of milk
I know not what course others may take; but as for me, give me liberty or give me death!—Patrick Henry How did Patrick Henry act on this idea? He became a membe