emomarin emomarin
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 20 packet box of detergent sells for $5.49. What is the unit rate?


Respuesta :

dd50
dd50 dd50
  • 03-03-2020
Answer:

Each packet is $3.64

20 / 5.49 = 3.64

Hope This Helps!
Can I get Brainliest?
Answer Link
kayrose10406owaqcb
kayrose10406owaqcb kayrose10406owaqcb
  • 03-03-2020

Answer:

if rounded to 5.50 it would be: .27¢ for 1 packet

Step-by-step explanation:

5.4 divided by 20 is .27 and 5.5 divided by 20 is .275 but .28 multiplied by 20 is over 5.50 which means it would be .27 cents for 1 packet :)

Answer Link

Otras preguntas

Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
What would cause a decrease in the quality of circulating red blood cells
How would you call in other words to scold or punish severely
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
What's the word for wandering about; tending to move around, travel
What would cause a decrease in the quality of circulating red blood cells
How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
example of onomatopoeia in the seven ages of man