kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which term matches this definition? Treating all human blood and other potentially infectious material, as if known to be infectious, for bloodborne pathogens.
4.08×29.7 whats the answer i dont know multiplication
help please, thankssss
Suppose that y varies directly with x and y= 5 when x= 6. What is y when x= 5?
3 ways Shelley creates a gothic atmosphere in Frankenstein?
One of the Benefits of regular exercise is that it lowers heart rate
I need help with questions 9. and 10.I could use an explanation too because I'm still unsure how to do this
How to multiply a whole number with a mixed number?
In order to finance their trip to the new world, the pilgrims had to form a joint-stock company. a. True b. False
El hueso a.tiene los colores de rojo, verde, y amarillo los asientos b.______ está roto. el conductor o la conductora c.pedro va al ________ para ver obras de a