getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

where the sun's energy is produced
The Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) __________. insures customer deposits if a bank fails insures banks if a borrower does not repay the loan insur
what do biomes have in common?
How do you solve the equation n+4=6/3
how did Renaissance art use humanist ideas
Write a paragraph in your science journal that explains why you can step out of the shower into a warm bathroom and begin to shiver
what is the gcf of 86,129,and 215
What are two domestic acts Lincoln is credited with during his presidency?
Square root of 8464 eliminating possibilities
how were different United States regions linked economically?