johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

what are the causes of youth violence? (please do not take it from the internet)
Drew planned to make cookies using a recipe that required 1 1⁄2 cups of chocolate chips. If he wanted to double the recipe, how many cups of chocolate chips wou
Geologic time is divided into units based upon types of ____. a. sedimentary rocks c. organisms b. climatic changes d. igneous rocks Please select the best a
Unit circle , finding the angle please help
who is responsible for making sure members of the military are paid?a) all citizens b) the presidentc) charity groupsd) the supreme court
According to Mendel's _______________, one copy of a gene is passed randomly from each parent to their offspring. This is why gametes have half the usual number
How did factory work differ from farm work during the 1800’s ?
what is three equivalent to 2/3
Estimate how far apart the rays of deepest red and deepest violet light are as they exit the bottom surface. assume nred = 1.57 and nviolet = 1.60.
If cells are: a1=90, a2=85, a3=80, a4=75, and a5=75. what will be your formula if you are going to get the average?