birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

Please help! The choices for the first box is right/left, right, or left. The choices for the second box is up/down, up, or down..
A scientist who studies genetics is studying
How can you express (15 + 30) as a multiple of a sum of whole numbers with no common factor? 2 × (7.5 + 15) 3 × (5 + 10) 5 × (3 + 6) 15 × (1 + 2)
which of the following is NOT part of North America? United states, Central America, Latin America, Mexico
which 2 types of poems require a specific number of words per line
HELP PLEASE! Amani goes to her local carpet outlet to purchase some new carpet for her living room. The dimensions of her living room are 15 feet by 15 feet. If
Ice has the density of 0.93 g/cm3, and water has a density of 1.0 g/cm3. Will ice float or sink in water?
¿Qué significa (means) "traer" en inglés?
What are 5 words that contain the greek or latin root/affix geo-earth?
How does an enzyme’s active site relate to its substrate?