first8443 first8443
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 1 pencil for $0.50. How much would a dozen cost you

Respuesta :

alimashhour4
alimashhour4 alimashhour4
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

1 pencil is 50 cents. 12 pencils cost $6

Answer Link

Otras preguntas

What led to the creation of Africa's first iron industry in kush
A disadvantage to joining a family business is that _____. a. more can be achieved by working in a team b. family relationships may be negatively affected c
In a multicellular organism, organs carry out a variety of life functions. In a single-celled organism, these functions are performed by A.tissues B. organelles
what happened to farm incomes as the 1920s progressed
Explain why the equation 12 /x/ + 24=-12 has no solution
What problems faced the Roman Empire in the 200s?
Caroline wants to give 8 equal size packets of flower seeds to her friends. she has half a pound of sunflower seeds. how much will each packet of seeds weigh
In mammals, mature red blood cells do not have mitochondria. Instead of using oxygen to help produce ATP, they use a form of anaerobic respiration known as lact
If Roosevelt’s judicial reform had been passed, how would new judges have been appointed? on the basis of the years of experiences of sitting judges on the basi
What is the complete predicate of the sentence below? Looking up from his computer monitor, Jason mopped his brow, exhaled sharply, and picked up his phone. A.