siennapagliarini
siennapagliarini siennapagliarini
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

7 scarfs is 71.75 dollars what is the unit price

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 02-04-2020

Answer:

10.25

Step-by-step explanation:

Unit price means per 1

71.75/7 = 10.25 each

Answer Link
sticknikki08 sticknikki08
  • 02-04-2020

Answer:

10.25

Step-by-step explanation:

71.75 ÷ 7 = 10.25

To Check:

10.25 × 7 = 71.75

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WITH THE PICTURES BELOW IM BEGGING YOU
A person jogs 4.o km in 32 minutes then 2.0 km in 22 minutes and finally 1.0 km in 16 minutes. What is the joggers average speed in km per minute
What are stakeholders?
What kind of sentence is this?
the expression 4x/5-2x/3 is equivalent to A. x/2 B. x/5 C. x/15 D. 2x/15
Robin earned $4,581 in 9 weeks. How much does he earn per week?
can someone help me please
What is the name for the last word on a dictionary page"?
Jamal is making blueberry muffins. He has 6 3/4 cups of batter, but he needs a total of 12 cups. How much more batter does Jamal need ?
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie? A) $0.25 B) $0.50 C) $2.25 D) $3.00