Jaydens2008 Jaydens2008
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.15 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

leoinak2005
leoinak2005 leoinak2005
  • 02-04-2020

Answer:

9.45 per dozen

Step-by-step explanation:

3.15/4 = x/12

Cross Multiply

4x = 37.8

Divide both sides by 4

x=9.45

9.45 per dozen

Answer Link
mnasir0005
mnasir0005 mnasir0005
  • 02-04-2020

Answer:

$9.45

Step-by-step explanation:

3.15 divide by 4

=0.7875 times 5

=$9.45

Answer Link

Otras preguntas

Jobs in the skilled labor category require what?
What is 7/8 and 4/9 closer to 0,1,2,or 3
Alexander the Great’s empire was eventually divided up into _____ powerful kingdoms.
Potatoes are on sale at both grocery mart and Baldwin hills market. At grocery mart a 5 lb. bag of potatoes cost $2.85 and at Baldwin hills market a 7 lb. bag
why would immigrints have chosen to live in the middle colonies
What'd the area of a triangle
Write a division problem that has a 3 digit dividend and a divisor between 10 and 20
what country has a chancellor
How much would a 185 pound person weigh in the moon
30 tens - 3tens 3 tents = ?