raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

One difference between strong bases and weak bases is 1. strong bases can neutralize more acid than weak bases. 2. strong bases release more hydroxide ions than
hey can you please help me posted picture of question
Suppose annual inflation rates in the u.s. and mexico are expected to be 6% and 80%, respectively, over the next several years. if the current spot rate for the
What thing is true about text tool
An aqueous solution of ____ will produce a basic solution. a. nh4clo4 b. kbr c. nacl d. na2co3 e. nahco3
match each endocrine structure with the appropriate category. A) Produces FSH, LH, and oxytocin -Pituitary gland B) Produces high levels of progesterone and est
copy and paste a map of the Oregon Trail into a document. Put at least 4 points of interest on the map.
8. Before the slave trade, what was African culture like? A. Agricultural and primitive B. Agricultural and advanced C. Hunters and gatherers and advanced D.
A company plans to sell pens for $2 each. The company’s financial planner estimates that the cost, y, of manufacturing the pens is a quadratic function with a y
Find the length and width of a rectangle that has the given perimeter and a maximum area. perimeter: 316 meters