ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Andre received $60 for his birthday that he put in his piggy bank. Each week, he puts 3 more dollars in his bank so that the amount of money in dollars D in his
What is the primary role of the United States Bureau of Counterterrorism? to plan counterterrorist attacks to create active counterterrorism groups to encourage
Select all that apply. Where did the British establish colonies in Asia? A. Burma B. Vietnam C. Cambodia D. India
Why were native Americans forced to abandon their land and move west
an increase in the transparency of earths atmosphere is often caused by
is 11/20 greater than a half
Use stable octet in a sentence
Use gcf and the distributive property to write equivalent expressions in factored form for 4d+12e
Bought computer for $500. Marked down $50. Plus a 25% discount off original price. What is the original price?
Joel made some muffins. He gave 1\4 of the muffins to a neighbor.He took 3\8 of the muffins to school.What fraction of muffins is left?