cidibop26 cidibop26
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A paper company produces 3,860 notebooks in 4 days. How many notebooks can it produce in 12 days?

Respuesta :

tiger1098 tiger1098
  • 03-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:11580

Answer Link
Noura562 Noura562
  • 03-04-2020

Answer:

11580 notebooks

Step-by-step explanation:

3860/4=965 notebooks per day

965x12=11580 notebooks in 12 days

Answer Link

Otras preguntas

Solve each inequality and graph the solution.Tom saved $550 to go on a school trip. The cost for a hotel room, including tax, is $80 per night. What are the pos
what do you get when u count out 40 dollars with quarters? help me please ​
The gas mileage for a truck is 20 miles per gallon. Which graph correctly shows the relationship between miles traveled and gallons of gas used during the cours
The rise of agriculture in the Americas: a. Gave rise to advanced civilizations and culture O b. Allowed for the breeding of the horse c. Allowed for trade with
It was not clear from his facial expresion whether he preferred the salmon sushi or the shrimp roll? It’s possible that he liked them both equally
Stacey’s daughter, Krista, used the method shown in part D to solve for x. She isolated the variable x on the right side of the equation. Using this method, hel
Tim had 267 dollars to spend on 9 books. After buying them he had $15. How much did each book cost
Which two sentances describe how meiosis differs from mitosis?
I NEED TO KNOW WHAT THE ANSWER IS ASAP
Figure A is a scale image of Figure B. 30 25 Figure A 30 Figure B 10 What is the value of ?