jeryelruiz jeryelruiz
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5 for 1 apple and 1 orange. They
also need $15 for 3 apples and 3 oranges. Put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?

Respuesta :

psychoboy495 psychoboy495
  • 05-05-2020

Answer:

No the system has many solutions

Step-by-step explanation:

It can vary

Answer Link

Otras preguntas

Dry ice, or solid carbon dioxide, has the molecular formula CO2. How should you classify it
Why do people choose to visit the coast?
A farmer wants to use 200 feet of fencing for a chicken pen. He wants the width of the pen to be 20 feet. What is the length of the pen? Please tell me step b
Which products did the people of medieval England exchange for goods from the East? woolen fabrics spices silks perfumes
what subjects from ancient times did humanists study and explore ?
Two cards are drawn from a single deck of 52 cards one after the other. If the first card is not replaced, find the probability of selecting a King on the first
is 79,002 divisible by 6?
Was mercy otis warren a federalist
land which has not yet been divided into states
Which city is located by the Baltic Sea? Moscow Kiev St. Petersburg Volgograd