1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

how are simple cations and anions named ?
A particular frozen yogurt has 75 cal into ounces how many calories are in 8 ounces of the yogurt
The streams and smaller rivers that feed into a main river are its (blank)?
In the case of cancer, uncontrolled cell division is a problem because it A. causes excessive white cell production. B. interferes with other cell replication.
Dustin has only nickels and quarters in his piggy bank. He has 49 coins total for a combined value of $8.85. How many of each does he have . SHow your work
find the slope of the line that goes through the points (-15,70) and (5,10) and (2,7) and (6,3).
The leader of the Mongols is called what
Which letter represents the direction of the centripetal force?
What is negative 94/21 converted into a positive number?
Your shopping cart has a mass of 65 kilograms. In order to accelerate the shopping cart down an aisle at 0.30 m/s2 What force would you need to use or apply