gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

In a fraction the denominator is 5 more than numerator.When 3 is added to the numerator and 1 is added to the denominator the simplest form of the fraction is 2
Where does X go on the diagram?
The family of Dashwood had long been settled in Sussex. Their estate was large, and their residence was at Norland Park, in the center of their property, where,
if 97% of the earth water is in the oceans why are there water scarcity problems ​
If 8x = 48, then x = ___. (Only input whole number) Numerical Answers Expected! Answer for Blank 1:
¿Cierto o falso? En una solicitud debes usar letra de carta; no letra de molde. True False
A manufacturer of machine tools creates a spreadsheet of tools and their cost. The spreadsheet has four fields: name of the tool, cost per tool, number of tools
Explain How you know 3 exponent 4 is equal to 9 exponent 2 without calculating the values?
P = 2w + 2l solve for w.
what is fetch? A. A method of shoreline erosion B. The distance that wind travels over open water C. The circular pattern made by water particles when a wave pa