zoom123441 zoom123441
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bag of chocolate candies costs $5.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

snog
snog snog
  • 03-06-2020

Answer:

$2.69/pound ($2.69 per pound)

Step-by-step explanation:

The unit price means the cost of one pound of candies. To find this, we'll half the cost of 2 pounds of candies, which is 5.37 / 2 = $2.69 / pound. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

the anwser options are in the image
How can you isolate the variable in this equation? x + 6 = 13
what is the range of y=-x^2+2x+8 ​
Solve for the value of a.
For which value of x is the relation not a function? \ (0,1),(x,0),(3,5)\ 2,6\ }
PLZ HELP How did the invention of the steam engine contribute to economic growth? Group of answer choices Manufacturers benefited from the power generated by w
Three groups of a number plus two.
What is 6.27 divided by 1000?
does the cow go moo?
The Meiji Restoration of the nineteenth century involved internal reforms that included which of the following?