madamlinda07
madamlinda07 madamlinda07
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

7
A dozen eggs costs GH¢ 4.80. Find the cost of 16 eggs
A. GH¢ 6.00
B. GHĆ 6.40
GH€ 7.20
GH¢ 8.00​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2020

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Make a ratio equation:

12 : 4.8 = 16 : x

[tex]\frac{12}{4.8} = \frac{16}{x}[/tex]

Cross multiply:

12x = 76.8

x = 6.4

Answer Link

Otras preguntas

Help help help plzzz. A 15-kilogram wagon originally at rest on a level road is pulled by a rope that exerts a constant horizontal force of 45 newton's
Which of the following tasks is an example of how scientists might use writing skills in their jobs? A. interpreting the results of an experiment B. researchi
what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3
A motorist is driving his car at 60km/hr when he observes that a traffic light 250m ahead turns red. The traffic light istimed to remain red for 20 seconds befo
What are the sources of information about foreign employment ? Introduce them in brief.​
If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
y = 4x 4x^2 + y = 20
Given the formula, y = 3x + 4, enter the value of y in the text box below where the value of x is 0. y = 3x + 4 (x, y) -2 0 2 Enter answer
P(x) = 2x3 – x2 + 4x + 5 is divided by x + 2. Choose the correct option from each drop-down menu. When P(x) is divided by x + 2, the remainder is [ ] P(–2) = [
Clare is 5 years older than her cousin. cousin How old would Clare be if her cousin is: A. 10 years old? B. 2 years old? C. X years old? Clare is 12 years old.