waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

what do 10, 25, 50, and 125 have in common
-x² + 4x - 4 = 0 Solve the equation
Which sentence does NOT correctly fix this run-on sentence? The car skidded luckily no one was near it. a. The car skidded, but luckily no one was near it. b. T
How do you solve 6x + 8= 50
A rising sense of nationalism in China was a reaction to what? a. the inability of Cixi to accept foreign ideas. b. the strong foreign influence in China. c. th
The infinitive is the most versatile verb form because it can be used as
what might cause an ecosystem not to return to its original climax community after a disturbance
The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews totaling 12 grams.
what is 1 5/8 +4 7/8 show work
What are the major tissues of the gallbladder?