waynoelOlgcalwan
waynoelOlgcalwan waynoelOlgcalwan
  • 03-09-2016
  • Mathematics
contestada

a store sells 4 cans of for 11 dollars how much would it cost to buy 9 cans

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-09-2016
4/11 = 9/x......4 cans to 11 = 9 cans to x
cross multiply
(4)(x) = (11)(9)
4x = 99
x = 99/4
x = 24.75 for 9 cans

or this way..
4 cans for 11 = 11/4 = 2.75 per can...for 9 cans = 9 * 2.75 = 24.75

same answer either way :)
Answer Link

Otras preguntas

Dirk Nowitzki of the Dallas mavericks scored 44 points in a recent basketball game. He scored no 3-point shots, but made a number of 2-point field goals and 1-p
differentiate benzene and cyclohexane
what is the percent notation for 6.4%
why did europeans feel superior to islam
What is 5.207 as a fraction?
How does latitude affect climate
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
what are the next three numbers in this pattern 1,2,3,5,8
Write -90.85 as a mixed number in simplest form.