juaneosales39 juaneosales39
  • 03-08-2020
  • English
contestada

Sam bought chocolate bars for $1 each, and then sold them for $2 each. How much profit, in dollars, did Sam make for selling each one of the chocolate bars?

Respuesta :

gideonlingle14 gideonlingle14
  • 03-08-2020

Answer:

He made $1 in profit for each.

Answer Link

Otras preguntas

A manufacturing company can make 100 units of a necessary component part with the following costs: Direct Materials $120,000 Direct Labor 25,000 Variable Overhe
Solve by substitution Y=-3x-14 -2x-y=9
What are foreign languages in the US today?
Someone please help !!
Which correctly describes the net of a square pyramid? two squares, three triangles one squares, three triangles one square, four triangles two squar
Someone help pls :,)
Suppose an automobile manufacturer designed a radically new lightweight engine and wants to recommend the grade of gasoline that will have the best fuel economy
1. A family is typically a group of people related by ____________, or a blood relationship. A.kinship B.adoption C.nationality D.ethnicity 2. After paying expe
Help with science!!!!
What is tan 63°? Round your answer to the nearest hundredth. O A. 0.17 B. 1.96 O C. 0.45 D. 0.89