uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

Consider △JKL and △MNP. Which series of transformations maps △JKL to △MNP?
One ship alone, one deep-sea craft sailed clear, the Argo, sung by the world, when heading home from Aeetes's shores. And she would have crashed against those
Please help me!! Idk if I’m right
what do plants use to respond to other plants and their environment
On hot sunny days, tire should not be over-inflated,why?
What is the difference between a homicide and a murder?
Another word that might be used for something that indicates a spirit world, or something along those lines might be_____. fury magi terra cotta ethereal
​historically, __________ have lacked leadership and​ power, often resulting in damaging conflict and poor performance.
The map shows latitudes and longitudes of Africa. Which African countries are located west of the prime meridian? Check all that apply. Côté D’Ivoire Nigeria Tu
Solve 0.25[2.5x + 1.5(x – 4)] = –x. x =