luhjoc02 luhjoc02
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

4.78 gallons of milk is sold for $11.00. If you want to buy 9.58 gallons of milk, how
much will you have to pay?

Respuesta :

alexkirby102
alexkirby102 alexkirby102
  • 02-09-2020

Answer:

You will have to pay $22.05.

Step-by-step explanation:

We can solve this problem by making a proportion:

4.78 gallons/11 dollars = 9.58 gallons/x dollars

By cross-multiplying, we can solve for x:

4.78x = 105.38

x = 22.05

Answer Link

Otras preguntas

why do the two elements silver and iron have different properties?
what type of society did stevenson live in
Give a counter example to this statement. The quotient of two fractions between 0 and 1 is always a whole number.
why did some people treat native americans so badly?
Why is India considered a subcontinent
if 120 marks is 60% what is full marks
What is 5,389.029 rounded to the nearest hundreth
Give a counter example to this statement. The quotient of two fractions between 0 and 1 is always a whole number.
3. Identify the adjective phrase in the sentence. What sort of food do crickets usually eat? (Points : 2) usually eat do crickets of
How do you calculate the initial speed given time and displacement? The question is: The longest kick in CFL history was 83.2m. If the ball remained in the air