happyaccidents101
happyaccidents101 happyaccidents101
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5 pounds of strawberries cost $10, how much do 8 pounds of strawberries cost? Question 17 options: $3.13 $32.00 $40.00 $2.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2020

Answer:

32 dollars for 8 pounds

Step-by-step explanation:

1. 2.5 times 3 = 7.5

2. 10 times 3 = 30

3. 2.5 divided by 5 = .5

4. 10 divided by 5 = 2

5. 7.5 + .5 equals 8

6. 30 + 2 = 32.

hope this helps you:)

Answer Link
ashleymarie121517 ashleymarie121517
  • 17-02-2021

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

i took 10 divided by 2 and got its $4 a pound then take 8 times 4 and got 32

Answer Link

Otras preguntas

Identify two factors that can affect your health that, as a teenager you can control
Match the civilization with its famous architecture. 1. Egypt water tank and citadels 2. Mesopotamia ziggurats 3. Indus Valley pyramids
How violence used by the characters to deal with their emotions? (the outsiders)?
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
round 905154 to the nearest ten thousand
What does it mean to describe a scientist as skeptical? Why is skepticism considered a valuable quality in a scientist?
How do you rename 5,400 as hundreds
explain how to order a set of real numbers
How to write 314,207 in word form?
what is the purpose or main goal for the care provided by rehabilitation facilities?