Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS! HELP ME PLEASE
Explain the difference between an independent and dependent sample. Choose the correct answer below. A. In an independent sample, the individuals are chosen wit
orion the hunter is known for two navigational stars. which pair of stars are they?
What is 27/7 simplified as
[WILL GIVE BRAINLIEST- 50 POINTS] Please answer these questions to the best of your ability. Merci! 1) What is the imperative tense used for? 2) When do y
Solve each quadratic equation by factoring and using the zero product property. 10x + 6 = -2x^2 -2
Helpppp ASAP Plsssss!! Thanks!
I just need these 2 questions answered (the second pic is just confirmation i'm not confident in that answer)
What is the fate of the electrons that interact with a specimen in an electron microscope?
Please help with this question!