forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Are there any ways to increase your income
quadratic equation and its standard form
Suppose that, based on a sample, the 95%% confidence interval for the mean of a population is (21,37). What is the value of s/√n? A.4 B.3 C.5 D.2
The Goldfarb Company manufactures and sells toasters. Each toaster sells for $24.45 and the variable cost per unit is $16.65. Goldfarb's total fixed costs are $
If a 160 lb. individual has 28% body fat, how much of their body weight is fat in lb?
Some have cell walls with lipopolysaccharide. a. Archaea b. Bacteria c. Both Archaea and Bacteria
The physical expression of the actual genetic material an organism possess is known as its:
Behavioral ecology is based on which premise? a. That behavioral traits are innate b. Learning is the dominant determinant of behavior c. Behavioral traits are
Plz help as soon as you can cause I don’t get this at all
What is the pathway of light? What is the pathway of sound? What is the pathway of blood?