eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

4squard root 93 rounded to the nearest. hundredth
Which is the correct coefficient matrix for this system? 3x + 4y = 12 - x - 6y = 10
The music played during the earliest films (pre-1900) A. conveyed the mood of each scene. B. was played on a phonograph. C. introduced characters and
spanish preterite so I need to translate this into spanish preterite forms could someone help?
(30 Brainly Points) Which of the following sections represents a federal court that would hear cases for the first time? E A F B
How do you solve -15 = 6x + 15-10x
write an equation for the line through the point -6 and -1 and parallel to the line 3x + y equals negative 7. write your answer in slope intercept form
What is the length of the side of a right triangle that has a side length of 12in and a hypotenuse that measures 15ft
Which of the following statements best explains what researchers have discovered about the cause of the fall of the Maya civilization? A. Diseases brought by Eu
Match the order to the correct event. 1. (First) Sonny learns that Joe Willow is also a stepson. 2. (Second) Sonny learns about passing on through Joe Willow'